P220-23-98 - Solenoid valve 2"
Attack female/female. With self-cleaning system. With latching solenoid. With flow regulator.
Delivery Options
| Carrier | Description | Estimated Delivery | |
|---|---|---|---|
Carrier: Mail Boxes - 2 giorni
Description: This courier delivers within 48 hours from the moment we entrust the products to him.
Estimated delivery:
Friday 15 May - Monday 18 May
Carrier: Poste Italiane - 2 giorni Italia
Estimated delivery:
Friday 15 May - Monday 18 May
Carrier: Poste Italiane - 3 giorni punto di ritiro
tomorrow
These valves in nylon stuffed with glass professional are specially designed for commercial applications with pressures up to 220 psi, but also have the ability to pressure regulate the flow through the valve anywhere from 5-100 psi.
Pressure regulates in electric or manual modes and is serviceable under pressure.
Valve Schradertype built in standard for the verification of downstream pressure.
Valves are available with solenoid-P shutdown DC pre-installed.
- Max. flow rate (l./min.)
- Max. working pressure (bar)
- Manual flow regulation
- Yes
- Self-cleaning device
- Yes
- Supply voltage (Volts)
- 9
- Height (cm)
- 24.1
- Width (cm)
- 15.6
- Depth (cm)
- Attack size
- 2"
- Warranty (years)
- 5
- Type of attack
- female/female
- Thread
- NPT
- Body
- Fiberglass
Long Lasting Glass Filled Nylon
It guarantees the operation of the P220 at pressures up to 15 bar.
Optional Precision Pressure Control
Internal and External Manual Vent
Keeps the valve housing dry and is easy to use.
American pre-installed valve
Very simple downstream pressure check.
High Protection Against Lightning
Capable of withstanding lightning strikes over 20,000 volts.
Mesh Filter on 2 "and 3" Models
Compare with Similar Products
 P220-23-98 - Solenoid valve 2"This product Attack female/female. With self-cleaning system. With latching solenoid. With flow regulator. |  P150-23-98 - 2" Solenoid Valve Female/female connection. With flow regulator. Bistable solenoid. |  200-PGA 9V - 2" solenoid valve Female/female connection. With flow regulator. Bistable solenoid. | |
|---|---|---|---|
| Height (cm) | Height (cm) 24.1 | Height (cm) 24.1 | Height (cm) 25.4 |
| Width (cm) | Width (cm) 15.6 | Width (cm) -- | Width (cm) 19.7 |
| Depth (cm) | Depth (cm) -- | Depth (cm) -- | Depth (cm) 12.7 |
| Attack size | Attack size 2" | Attack size 2" | Attack size 2" |