MAGNIFICA 2 - 1 HP three-phase electric pool pump
Flow rate up to 400 l/min (24 m³/h). Head up to 17 m. 0.75 Kw (1 HP) motor.
Delivery Options
| Carrier | Description | Estimated Delivery | |
|---|---|---|---|
![]() | Mail Boxes - 2 giorni | This courier delivers within 48 hours from the moment we entrust the products to him. | Tuesday 7 April - Wednesday 8 April |
![]() | Poste Italiane - 2 giorni Italia | This courier delivers within 24/48 hours from the moment we entrust them with the products. | Tuesday 7 April - Wednesday 8 April |
![]() | DHL - 2 giorni Italia | This courier delivers within 24/48 hours from the moment we entrust the products to him. | Tuesday 7 April - Wednesday 8 April |
![]() | Poste Italiane - 3 giorni punto di ritiro | This courier delivers within 24/72 hours from the moment we entrust them with the products. | Monday 6 April |

Carrier: Mail Boxes - 2 giorni
Description: This courier delivers within 48 hours from the moment we entrust the products to him.
Estimated delivery:
Tuesday 7 April - Wednesday 8 April

Carrier: Poste Italiane - 2 giorni Italia
Description: This courier delivers within 24/48 hours from the moment we entrust them with the products.
Estimated delivery:
Tuesday 7 April - Wednesday 8 April

Carrier: DHL - 2 giorni Italia
Description: This courier delivers within 24/48 hours from the moment we entrust the products to him.
Estimated delivery:
Tuesday 7 April - Wednesday 8 April

Carrier: Poste Italiane - 3 giorni punto di ritiro
Description: This courier delivers within 24/72 hours from the moment we entrust them with the products.
Estimated delivery:
Monday 6 April




The self-priming electric pump with pre-filter MAGNIFICA 2 by Pedrollo is suitable for the circulation and filtering of swimming pool water, especially for those that require large flow rates.
It has a flow rate that varies from 100 to 400 litres per minute with a head of 5 to 17 metres.
It is recommended for pools up to 180 cubic meters. Pool water with pH 6.5 – 8.4.
Installation should be carried out in well-ventilated areas protected from the elements with adequate space for maintenance.
- Motor connection
- THREE-PHASE
- Power (Kw)
- 0.75
- Power (HP)
- 1
- Absorption at 230V (A)
- 3.6
- Capacitor
- 20 µF 450 VL
- Suction mouth
- 2"
- Delivery mouth
- 2"
- Impeller
- Noryl
- Number of impellers
- 1
- Check valve
- No
- Degree of protection
- IP 55
- Minimum flow rate (l./min.)
- 100
- Max. flow rate (l./min.)
- 400
- Min. head (m.)
- 5
- Max. head (m.)
- 17
- Jobs
- circulation in the pool
- Max. liquid temperature (°C)
- +45°C
- Height (cm)
- 35.3
- Width (cm)
- 23.5
- Depth (cm)
- 58.3
- Weight (Kg)
- 14.1
- Warranty (years)
- 2
|
|
|
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Compare with Similar Products
![]() MAGNIFICA 2 - 1 HP three-phase electric pool pumpThis product Flow rate up to 400 l/min (24 m³/h). Head up to 17 m. 0.75 Kw (1 HP) motor. | |
|---|---|
| Price | Price €616.10 -42% €357.34 |
| Motor connection | Motor connection THREE-PHASE |
| Power (Kw) | Power (Kw) 0.75 |
| Power (HP) | Power (HP) 1 |
| Absorption at 230V (A) | Absorption at 230V (A) 3.6 |
| Current consumption at 400V (A) | Current consumption at 400V (A) -- |
| Capacitor | Capacitor 20 µF 450 VL |
| Suction mouth | Suction mouth 2" |
| Delivery mouth | Delivery mouth 2" |
| Pump body | Pump body -- |
| Impeller | Impeller Noryl |
| Number of impellers | Number of impellers 1 |
| Crankshaft | Crankshaft -- |
| Check valve | Check valve No |
| Degree of protection | Degree of protection IP 55 |
| Minimum flow rate (l./min.) | Minimum flow rate (l./min.) 100 |
| Max. flow rate (l./min.) | Max. flow rate (l./min.) 400 |
| Min. head (m.) | Min. head (m.) 5 |
| Max. head (m.) | Max. head (m.) 17 |
| Jobs | Jobs circulation in the pool |
| Max. liquid temperature (°C) | Max. liquid temperature (°C) +45°C |
| Motor voltage | Motor voltage -- |
| Height (cm) | Height (cm) 35.3 |
| Width (cm) | Width (cm) 23.5 |
| Depth (cm) | Depth (cm) 58.3 |
| Weight (Kg) | Weight (Kg) 14.1 |
| Warranty (years) | Warranty (years) 2 |
